fésülés, csomóbontás

 
 

 

 
  • csomóbontás
  • általános átfésülés

Más eszközök és módszerek szükségesek ugyanis attól függően, hogy milyen állapotban van a kutya szőre. Legideálisabb esetben a gazdi gondos, kitartó és nem hagyja összecsomósodni a kedvence bundáját. Ez bizony valóban mindennapos törődést jelent csakúgy mint a saját hajunk ápolása. A különbség csak annyi, hogy kutyusunk nem fogja megfésülni magát, még ha lenne is rá napi negyedórája.

Elsőként az esetleges csomók keletkezésének okával majd azok kifésülésével foglalkozom és legvégül ejtek pár szót a szokásos napi átfésülésről is.

Szeretném hangsúlyozni, hogy a kutyakozmetikában nem csak egy üdvözítő megoldás létezik az egyes problémákra. Én csakis a saját magam által alkalmazott módszerekről írok. Próbálom sorba venni és rendszerezni a kezdetekhez szükséges ismereteket. Mindaz amit itt leírok, úgymond a saját káromon megszerzett tudás, mivel nekem kezdetben nem volt kihez fordulnom.

A csomók keletkezése a kutyaszőrben

Kezdjük tehát az elejéről és vegyük a legproblémásabb esetet: csomók képződtek a kutyusunk szőrében.

Első alapszabály: Nem fürdetünk csomós gubancos kutyát azzal a címszóval, hogy vizesen majd könnyebb lesz kifésülni a csomókat.

Nem lesz könnyebb, sőt reménytelenné is válhat a helyzet, ha az összefilcesedett szőrt melegvíz és sampon éri. De miért is? És egyáltalán mitől filcesedik a kutyák szőre?

A magyarázat a nemezelődés jelenségében rejlik. Anélkül,hogy túlságosan tudományos lennék ez a következőt jelenti. A kutyaszőr is mint minden állati szőr pikkelyes felületű. Ezek a kis pikkelyek a felületből picit kiállva, mozgás és súrlódás hatására képesek összeakadni a szomszédos szálak pikkelyeivel és ha ez nagyobb száltömegben fordul elő, már szinte szétszedhetetlen feszes csomók alakulnak ki. Ez a hatás fokozható langyos víz és némi szappan (a mi esetünkben kutyasampon) jelenlétében. Kitűnően kihasználható ez a jelenség a textiliparban, de őszintén szólva egyikőnk se lenne túl boldog, ha a kutyája szőre úgy összeállna, mint a nemezkalap.

Egyes kutyák szőre különösen hajlamos a csomósodásra. Ilyen esetekben a szőrszálak vékonyabbak és rugalmasabbak. A mozgás hatására megnyúlt szálak rugalmasságuk következtében próbálnak visszaalakulni, és szorosan összefogják egymást. Ez tehát a számunkra oly sok bosszúságot és vesződést jelentő csomók létrejöttének magyarázata. Hogyan előzhetjük meg a csomók kialakulását?

  • Csak teljesen kifésült kutyát vigyünk a fürdőkádba, valamint samponozás után használjunk kondicionálót. Saját tapasztalataim alapján a proteint és kollagént tartalmazó balzsamokat tartom a legjobbnak.
  • Olyan szereket alkalmazzunk, amelyek simává, csúszóssá teszik a szőrszálak felületét (minimálisra csökkentve az összeakadás lehetőségét). Ilyenek lehetnek a fésülő spray-k, olajok.

Általános átfésülés

A kutya általános átfésülése alatt a csomómentes illetve (ha lehet fokozatokban kifejezni) a kicsit kócos, de rendszeresen ápolt kutya szőrének mindennapos átkefélését értem.A fésülést pár hetes korban kell elkezdeni, mint azt már bizonyára minden gazdi tudja is. Ekkor még inkább a fésűhöz szoktatás és nem is annyira maga a művelet a fontos. A tükrös kefe azért ajánlatos, mert szépen szétválasztja a rövid bébiszőrt szinte szálaira.

Mikor a kutyus már komolyabb fésülést igénylő szőrt növesztett(kb 4-5 hónapos kor) a legcélravezetőbb az előző cikkben már ismertetett 5-ös számú kicsit hosszabb sörtéjű kefe alkalmazása, de a 4-es számú is megfelel. Valamint szükség van még egy ritkább fogú fémfésűre pl.: 3-as. Egyéni szokások kérdése, hogy kutyánkat állítva vagy az oldalára fektetve fésüljük. Ez gazdi és kutyafüggő. (Én nem szoktam lefektetni őket.)

A fésülés lehetőleg asztalon történjen, mert a kutya közelebbről hozzáférhető. A lábai alá szerezzünk egy csúszásmentes szőnyeget. Megteszi akár egy erre a célra beiktatott fürdőszobai kilépő szőnyeg is. Leugrás ellen kezdetben valamilyen barikádot érdemes fölállítani, de később úgyis megszokják a helyzetet. Mindig használjunk valamilyen folyadékot a fésüléshez. Ez lehet készen kapható, de otthon is könnyen kikeverhető. Kondicionáló és desztillált víz kb. 1:5 arányú keveréke tökéletes erre a célra. Beletöltjük egy spriccelős-flakonba és már használható is.

Legfőbb szabály: száraz szőrt soha nem fésülünk! Az előbb említett keverékből mindig fújjunk a szőrre mielőtt kezelésbe vennénk az adott területet. A kefével kezdjük a fésülést. Gerinccel párhuzamos, hátra felé mutató határozott mozdulatokkal sávonként átfésüljük a kutya oldalát és hátát, majd a has tájékát.

Ezután áttérhetünk a lábakra. Itt is lépésenként haladjunk. Fontos, hogy sehol sem csak a felületet simogassuk, hanem minden testrész fésülésénél válasszuk szét a szőrt úgy, hogy elérjük a szőrtövet is,így az esetleges csomócskák is szem elé kerülnek. Egyik kezünkkel mindig próbáljuk védeni a kutyus bőrét az erősebb igénybevételtől. Ne húzzuk a szőrt anélkül, hogy a másik kézzel ne fognánk le a fésült tincs tövét.

A test és a lábak elkészülte után alaposan nézzük át a fülek mögötti területet, mert a vakarózásnak igencsak kitett terület. Ezek után jöhet a copf elkészítése. Keféljük át a fejtető szőrét. A homlok(stop) felől hátra felé. Fontos, hogy eközben tartsuk a másik kezünben a kutyus orrát, véletlenül se tudjunk belekapni a szemébe. A kifésült fejtetőn a 3-as számú fésű sűrűbb felével válasszuk le a copfozni kívánt tincset és rakjuk bele a hajgumit. (Én a textilgumit szeretem legjobban.) Kezdetben nehéz dolognak tűnhet ez, de mire kutyánk felnő, addigra pár másodperces rutinműveletté egyszerűsödik a mozdulatsor.

Nagyon fontos, hogy soha nem szabad húzva tartani a kutya haját. Egyrészt ki fogja vakarni mert fáj és idegesíti a szoros copf. Másrészt pedig a húzástól elhalhatnak a hajhagymák és előfordulhat, hogy egy kétforintos nagyságú kopasz terület fog éktelenkedni a kutya fején. Ha már van copfunk, megfésülhetjük (szintén 3-as sűrű fele) a pofarészt is. Itt csak az orr szakszerű és biztos megfogására kell ügyelni, mivel a szemek közelében fogunk dolgozni. Megint megemlíteném a fésülő spray fontosságát, mert csúnyán eltöredezik és megrövidül a szárazon fésült bajusz. A szemzugtól induló óvatos mozdulatokkal fésüljük át ezt a területet. Csak jó tanácsként tenném hozzá: a mozdulataink legyenek finomak nyugodtak, mivel a kutya itt veszi észre rajtunk leginkább, ha kapkodók és idegesek vagyunk. Ez pillanatok alatt átragad rájuk és tiltakozni kezdenek minden ellen ami a pofijukkal kapcsolatos. Ha végeztünk az egész kutyával, akkor befejezésként fussunk át a szőrön a fémfésűvel. Így gyorsan kiderül, ha valahol mégis elbújt egy észrevétlen csomó.

A csomóbontás

A következőkben a saját kutyáimnál sikeresen alkalmazott csomóbontási módszert szeretném megosztani azokkal, akik nem tudják hogyan fogjanak hozzá a kétségbeejtő göbök kifésüléséhez.

A csomóbontás lényege, hogy minél kisebb szőrveszteséggel jussunk túl a dolgon. Ennek érdekében türelmesnek és alaposnak kell lennünk. (Az eszközök: 3-as és 4-es). Először átfésülő mozdulatokkal érdemes kezdeni. A kefe meg fogja mutatni hol a probléma. Amikor megvan a csomó, először is bőségesen fújjuk be a fésülő spray-vel. Ekkor nekiláthatunk a fellazításnak, de kizárólag csak kézzel. Próbáljuk meg széthúzni a csomót amennyire csak lehetséges. Ekkor jöhet a fémfésű ritkább fele, amivel párhuzamosíthatjuk a már laza csomó szálait. Ha ez nem elég, akkor a kefénkkel is rásegíthetünk. Semmiképpen se a szőr tövétől kezdjük, mert abból csak tépés lesz. Apró mozdulatokkal fésüljük szét a maradék csomót és fokozatosan araszoljunk a szőrtövekhez közelebb. Így haladjunk végig az összes problémás részen. Akkor végeztünk jó munkát, ha a végén egyáltalán nem akad meg a fésű. Könnyíthetjük a csomó szétválását, ha az adott helyen töményen használunk egy pici kondícionálót.

Végezetül még néhány jó tanács:

  • A fésülési ceremónia sose váljon rossz élménnyé a kiskutyánk számára. A türelmes viselkedést a végén jutalomfalattal díjazzuk.
  • A fésülésnél is fontos a fokozatosság elve. A bébi kori néhány perces fésülködéstől csak lassacskán jussunk el a felnőttkori - akár egy órás - ceremóniához.
  • Reménytelenül csomós eseteknek többször is nekifuthatunk. Nem kell mindennel egy alkalom alatt végezni. Ne éljünk vissza kis hősünk türelmével

A fésülés kitartást és rendszerességet követelő feladat. Igazi gazdit próbáló tevékenység. Soha ne adjuk fel, ha lehet, soha ne bízzuk másra. Szorgos munkánknak idővel meg lesz az eredménye, mely minden nehézséget kárpótolni fog. A jólápoltság mindenkiből elismerést vált ki, kutyánkkal pedig csak úgy tudunk igazán bensőséges kapcsolatot kialakítani,ha közös ceremóniává tesszük a szépítkezést.

vissza

 

 

 

 



   
| Copyright © 2008. Design by Kismedve |